Топли сендвичи со моцарела и лук

Топли сендвичи со моцарела и лук

Овие топли сендвичи, освен што се многу вкусни, се подготвуваат за само 10 минути.

Состојки:

  • 1 багет леб
  • 60 гр путер
  • 1/2 лажичка сол
  • 250 гр рендана моцарела
  • малку рендан кашкавал
  • 3 лажички мајчина душица
  • 6-8 чешниња сечкан лук

Начин на подготовка:

  1. Загрејте ја рерната на 180 степени. Лебот исечете го на парчиња со дебелина од околу 2 см.
  2. Во чинија измешајте лук, путер и сол, па потоа со смесата намачкајте го секое парче леб. Преку посипете рендана моцарела и мајчина душица.
  3. Наредете ги парчињата леб во намастен плех и запечете околу 5-6 минути.

Добар апетит!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Ирски тост со пржено сирење

Слатка ужинка: Тост со блок чоколадо

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

singlepost_text