НЕ СТЕ ПРОБАЛЕ НЕШТО ВАКВО: Свари компири па дури потоа ги испржи

НЕ СТЕ ПРОБАЛЕ НЕШТО ВАКВО: Свари компири па дури потоа ги испржи

Од сега ќе правите нов деликатес со компири во вашата кујна. Варени, па пржени компири, се новиот омилен вкус на вашата трпеза.

Состојки:

  • ½ кг компири
  • 2 лажици масло
  • 2 лажици путер
  • 2 лажици презла
  • 1 лажица црвен пипер
  • сусам

Подготовка:

  1. Компирите се варат во солена вода, а во меѓувреме во тава на масло се става да се загрее масло и путер. Потоа се става сусамот во тавата на шпорет па се додаваат компирите со црвениот пипер.
  2. Се меша смесата, па по пет минути се трга од оган.
  3. Компирите се наросуваат со сусам одозгора.

Повеќе на Готви.мк:

ФОТО: Цеца на Инстаграм: Заљубена сум!

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

ВИДЕО: Анастасија ја објави Цеца облечена во венчаница

Ја прашаа Лепа Брена што е по националност – Еве што одговори

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Принцот Хари е на диета – Еве што не смее да јаде

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

 

singlepost_text