Посни пиперки полнети со компир (ВИДЕО)

Посни пиперки полнети со компир (ВИДЕО)

Подгответе посни полнети пиперки, на малку поинаков начин!

Состојки:

 • 600-700 гр компир
 • 2 моркови сечкани на коцки
 • 4 чешниња лук
 • зачин
 • бибер
 • 2 лажици гриз
 • 6 свежи пиперки
 • 1 праз
 • масло
 • 1 лажица ајвар
 • рузмарин

Начин на подготовка:

 1. Во тенџере ставете 50 мл масло, додајте сечкан праз, па убаво издинстајте, додајте сечкани моркови, потоа сечкан лук, рузмарин, една лажича зачин, бибер, гриз, ајвар и на крај рендан компир и се добро измешајте и изедначете.
 2. Тргнете го од шпорет и со смесата полнете ги пиперките.
 3. Преку филот ставете парче домат. Налејте малку масло и печете на 200 степени околу 30-40 минути.

Повеќе рецепти на Готви.мк

ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини

Направете домашен песто сос со тестенини

Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

ВИДЕО: Шпагети aлполи

Италијанско предјадење за цело семејство

Ориентални шпагети

Медитерански фусили

Јуфки трио формаџо

singlepost_text