Посни бомбици кои се топат во уста

Посни бомбици кои се топат во уста

Направете вкусни и посни бомбици со вкус на портокал кои потсетуваат на ресана.

Состојки:

 • 150 гр посни бисквити
 • 100 гр ореви
 • 100 гр кокос
 • 100 гр посна чоколада
 • 50 гр шеќер
 • 50 гр маргарин
 • 1 портокал
 • 100 гр шеќер во прав

Подготовка:

 1. Бисквитите, оревите, кокосот, шеќерот и сокот од портокал ставете ги во сад и мешајте додека смесата не се изедначи.
 2. На оган ставете путер и чоколадо да се растопат, па извалкајте ги бомбиците.
 3. Одозгора наросете шеќер во прав.

Повеќе на Готви.мк:

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

 

 

 

singlepost_text