ПОСЕН ДЕЛИКАТЕС: Направете ќофтиња од грав

ПОСЕН ДЕЛИКАТЕС: Направете ќофтиња од грав

Направете супер вкусни и посни плескавици од грав за посниот петок. Ваков деликатес не сте пробале.

Состојки:

 • 250 гр грав
 • 1 пиперка
 • 1 компир
 • 1 главица кромид
 • 1 лукче
 • 3 лажици презла
 • 1 шолја соја трошки

Подготовка:

 1. Гравот се вари во вода, на вообичаен начин, откако прво ќе накисне, а потоа се пасира и му се ставаат сојните трошки.
 2. Компирот се вари, се ренда, лукот и ромидот ситно се сечат, се се додава во гравот, а потоа се меша.
 3. Се остава смесата петнаесетина минути во ладилник, па се прават од неа плескавички, се валкаат во презла и се пржат.Уживајте.

Повеќе на Готви.мк:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

singlepost_text