Вклучете ја рерната: Запечени макарони со брокула

Вклучете ја рерната: Запечени макарони со брокула

 Направете супер вкусни макарони со брокула, по супер рецепт и со одличен вкус. Ќе се изненадите од резултатот.

Состојки:

  • 300 гр тестенини
  • 1 брокула
  • 150 гр кашкавал
  • 300 мл павлака
  • зачини

 

Подготовка:

  1. Брокулата се сече, па се вари во солена вода, а потоа се лади. 
  2. Во меѓувреме, ставете ја павлаката на оган со сол и бибер, зачини по желба, па кашкавал и пржете додека не се стопи.
  3. Тестенините се варат на вообичаен начин па се прелеваат со сосот и брокулата.
  4. Тавата се става во рерна и се пече на 200 степени 15 минути, за да зарумени.

Не заборавајте да готвите со љубов.

Повеќе на Готви.мк:

Ремек дело во кујната: Леб од банана

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без пече

Тазе домашен леб

Полнет запечен леб

Домашниот леб на мајче Вера

Домашен леб со маслинки

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)