За празниците да ви бидат уште поубави: Почестете се со фантастичен венец од цимет (ВИДЕО)

За празниците да ви бидат уште поубави: Почестете се со фантастичен венец од цимет (ВИДЕО)

Семејството и пријателите ќе бидат воодушевени од овој десерт…

Состојки:

 • 1 пакување лиснато тесто
 • 1/4 шолја путер, омекнат на собна температура
 • 2 лажици шеќер
 • 2 лажици кафеав шеќер
 • 1 лажица цимет

Состојки за прелив:

 • 4 лажици растопен путер
 • 60 гр крем сирење
 • 1/2 шолја шеќер во прав
 • 1/2 лажичка екстракт од ванила

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 180 степени. Измешајте путер, шеќер, кафеав шеќер и цимет така што ќе направите паста. Тестото развлечете го и нанесете го филот еднакво, па свиткајте го тестото.
 2. Пресечете го на половина, спојте ги краевите од едната страна и формирајте плетенкка (погледнете на видеото).
 3. Печете околу 25 минути, додека тестото не добие убава боја.
 4. Измешајте путер, крем сирење, шеќер и ванила и прелијте го венецот.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Неговото височество: Топло – ладен колач

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Торта „Мрзлива домаќинка“ – смешно име, одличен вкус

singlepost_text