САНГРИЈА: Совршен пијалок за празниците!

САНГРИЈА: Совршен пијалок за празниците!

Ни доаѓаат празници, а со нив и идеи што сè ќе се најде на трпезата која со љубов ја подготвуваме за најмилите.

Покрај разните јадења, не смеете да заборавите на пијалокот. Затоа ви донесуваме еден предлог: направете вкусна сангрија!

Најдобро од сè е тоа што се подготвува многу брзо, за помалку од 20 минути, совршена е за било која забава, а можете да додадете и состојки кои ги сакате, покрај оние кои одат во оригиналниот рецепт.

Состојки:

 • 3 зелени јаболка
 • 1 портокал
 • 1,5 шолји брусница
 • 1 шолја малини
 • 2 шишиња суво бело вино
 • 1 шолја сок од брусница
 • 1/4 шолја шеќер
 • 450 мл пиво од ѓумбир
 • 2-3 гранчиња свеж рузмарин

Начин на подготовка:

 1. Излупете ги и исечкајте ги јаболката, па ставете ги во поголем бокал. Додајте парчиња портокал, а потоа малини и брусници. Измешајте со лажица, така што малините нема да се распаднат.
 2. Додајте вино, сок од брусница и шеќер, па повторно полека измешајте. Оставете ја сангријата да отстои 30 минути, а пред послужување, додајте и пиво од ѓумбир и рузмарин.

На здравје!

Повеќе вести на Готви.мк:

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

 

singlepost_text