ВИДЕО РЕЦЕПТ: Посни шарени кекси

ВИДЕО РЕЦЕПТ: Посни шарени кекси

Вкусните шарени кекси можете да ги послужите и топли и ладни!

Состојки:

  • 300 гр брашно
  • 3 лажици вода
  • 120 гр шеќер во прав
  • кора од лимон и портокал
  • 1 кесичка ванилин шеќер
  • 1/2 кесичка прашок за печиво
  • 1 лажица какао

Начин на подготовка:

  1. Омекнете го маргаринот, додајте шеќер, кора од лимон и портокал, ванилин шеќер, брашно, половина прашок за пециво и вода и замесете глатко тесто. Поделете го на половина. Во едната половина додајте лажица какао, па добро изедначете.
  2. Темното тесто растегнете го, па со чаша вадете крофни. Истото направете го и со светлото тесто. Редете светол круг, до него темен, па светол и повторно темен (погледнете го видеото). Круговите полека свиткајте ги па поделете ги на половина.
  3. Наредете ги на плех во кој сте ставиле хартија за печење. Печете во загреана рерна на 200 степени околу 30 минути.

Повеќе на Готви.мк:

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Тазе домашен леб

Полнет запечен леб

Домашниот леб на мајче Вера

Домашен леб со маслинки

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Мусака со печурки

Мусака со карфиол и мисиркино месо

singlepost_text