Еве што ќе ви се случи ако секое утро пиете вода со мед!

Еве што ќе ви се случи ако секое утро пиете вода со мед!

Едноставната напивка која во себе ја содржи една од најздравите намирници на светот е вистински сојузник во зајакнување на добрата здравствена состојба.

Општо е познато дека медот е една од најздравите намирници на светот.

Ако секое утро пиете по една чаша млака вода од 2 дл во која е измешана една лажичка мед, ќе ви се случат многу позитивни промени на вашето тело. Водата не смее да биде врела, бидејќи се уништуваат хранливите материи во медот.

Како водата со мед делува на варењето?

1. Го олеснува проаѓањето на храната во системот за варење
2. Ги неутрализира гасовите кои се произведуваат во дигестивниот систем
3. Го смирува желудникот

Како водата со мед делува на нашето тело?

1. Го детоксифицира организмот
2. Со додаток од сок од лимон станува сојузник во слабеењето
3. Делува анти-бактериски
4. Ги олеснува алергиите
5. Ја чисти кожата
6. Го регулира нивото на шеќер во крвта

Повеќе рецепти на Готви.мк

Рецепт за брз и нискокалоричен сладолед со 3 состојки

ВИДЕО: Еве како да направите похован сладолед

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

ВИДЕО: Како да излупиме лук, јајце, банана и компир за 5 секунди?

 

singlepost_text