Зимата носи грип и настинки: Чај со млеко за збогум на кашлицата

Зимата носи грип и настинки: Чај со млеко за збогум на кашлицата

 Зимата е период на многу грипови и настинки. Студот дефинитивно коси, а се најавува и постудено време. Затоа ви нудиме чај со кој ќе се излечите и ќе ја прекинете кашлицата.

Состојки:

  • 2 лажици шеќер
  • 1 лажица масло
  • 150 мл млеко
  • 50 мл вода

Подготовка:

  1. Во ѓезве на оган се става шеќерот, па се меша додека не закафеави, а потоа постепено се додава и водата.
  2. Мешајте, па додадете го млекото и лажицата масло.
  3. Откако се е растопено  испијте го топол.

Повеќе на Готви.мк:

Неверојатен рецепт со кој може да ги оставите цигарите

Храна која задолжително треба да ја консумираат пушачите

Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето?

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

singlepost_text