100 колачи во еден: Со еден трик се менува вкусот, мора да пробате

100 колачи во еден: Со еден трик се менува вкусот, мора да пробате

Погледнете како да подготвите чудо од есерт и ќе сфатите зошто го нарекуваат 100 колачи во еден:

Подготовка:

  • 200 гр путер
  • 250 гр шеќер
  • 2 јајца
  • 200 гр павлака
  • 300 гр брашно
  • 3 лажици прашок за пециво

Подготовка:

  1. Се мешаат шеќерот и путерот додека не се изедначат, па се ставаат двете јајца, едно по друго. Се се меша и се додава павлаката, па брашното и пецивото.
  2. Се става смесата во плех и е пече еден час на 200 степени.
  3. Сега настанува магијата, само со еден додаток се менува неговиот вкус. Се додава што ви падне на памет откако ќе го исечете пандипанот. На едно колаче овошје, на друго кокос, на трето суво грозје, мрвици, бадеми, ореви, лешници…

 

Послужете со чај или кафе.

Повеќе на Готви.мк:

Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето?

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 сост

singlepost_text