СРЕЌНА СЛАВА НА СИТЕ ДОМАЌИНИ: Посни колачи за Свети Никола

СРЕЌНА СЛАВА НА СИТЕ ДОМАЌИНИ: Посни колачи за Свети Никола

 Направете вкусни посни колачи со кои гостите на посната слава Свети Никола ќе заминат со насмевка.

 

Состојки:

  • 3 шолји брашно
  • ½ шолји пиво
  • 1 шолја масло
  • ½ прашок за пециво
  • 600 гр шеќер
  • 450 мл вода

Подготовка:

  1. Сите состојки освен шеќерот и водата ставете ги во сад, направете тесто и направете кругови, па ставете ги колачите во тава за печење.
  2. Печете 15 минути на 220 степени.
  3. На оган направете шербет од шеќерот и водата, па полијте ги колачите кога ќе се изладат.

Повеќе на Готви.мк:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

 

singlepost_text