Научниците шокираат со откритието: Овие намирници го штителе срцето

Научниците шокираат со откритието: Овие намирници го штителе срцето

Научниците од Универзитетот Берген во Норвешка заклучија дека природните маснотии во храната, со ограничена количина на јаглехидрати, не предизвикуваат пораст на штетниот холестерол.40 мажи биле дел од истражувањето. Тие биле со прекумерна телесна тежина, и држеле диети. Едните јаделе павлака, другите кокосово масло.

До крајот на истражувањето и двете групи во просек ослабеа по 12 килограми, од што поголемиот дел масно ткиво, што го намали ризикот од висок крвен пристисок и дијабетес”, изјави доктор Данкел.

Зклучокот е дека намирниците како путер, месо, интегрални јаглехидрати и масти може да го намалат нивото на срцеви заболувања.

Повеќе на Готви.мк:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки