Неодолива крем салата (РЕЦЕПТ)

Неодолива крем салата (РЕЦЕПТ)

Крем салатите се многу вкусни, но и вистински декор на секоја трпеза. Gotvi.mk ви открива рецепт за превкусна и свежа крем салата.

Состојки:

 • 1 свежа краставица
 • 100 гр кашкавал
 • 100 гр шунка Пекабеско
 • 100 гр пилешка шунка Пекабеско
 • 2 парчиња свеж лук
 • 1 лажица мајонез
 • 300 мл кисела павлака Пекабела
 • 100 гр пченка

Начин на подготовка:

 1. Исецкајте ги краставицата, кашкавалот и шунката на коцки, а пченката сварете ја според упатството на кесичката и додадете ја во истиот сад.
 2. Лукчињата исечкајте ги ситно и измешајте ги со сите состојки.
 3. Додајте ги павлаката и мајонезот и убаво промешајте.
 4. По избор можете да употребите и сецкани маслинки или печурки. Густината на салатата направете ја по ваша желба.

Рецепт за макарони салата тука

Рецепт за цезар салата + 2 рецепти за дресинг тука

Повеќе Gotvi.mk рецепти за свежи и крем салати тука

Доколку ставите повеќе павлака, салатата ќе биде помалку густа. Количината е за едно сервирање во помал длабок сад.

Добар апетит 🙂

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко