Посна руска салата – царицата на салатите и на посната трпеза

Посна руска салата – царицата на салатите и на посната трпеза

 Руската салата е царица на секоја прослава, а од сега омилената салата ќе ја служите и на посните слави.

Состојки:

  • 400 гр компир
  • 400 гр морков
  • ½ конзерва грашок
  • 200 гр растителен кашкавал
  • неколку кисели краставички
  • 200 гр шампињони
  • 300 мл посен мајонез

 

Подготовка:

  1. Компирите се мијат, лупат и варат, а истото се прави и со морковите.
  2. Грашокот се цеди, па се става со варениот компир, морков, печурките и кашкавалот и киселите краставички во сад.
  3. Се става сол и се меша, па се става дел од мајонезот и се остава салатата дваесетина минути во ладилник, па пред сервирање се додава остатокот и убаво се промешува.

Повеќе на Готви.мк:

Седумдневна диета со вашата омилена храна

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Овошно суши

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

Чиа пудинг

Вафли за заљубени

 

singlepost_text