Шпагети со печурки

Шпагети со печурки

Пикантни шпагети со крем сос и вкусни печурки.

Состојки:

 • 500 гр шпагети
 • 300 гр шампињони
 • 200 гр лисичарки
 • 100 гр врган
 • 150 гр кашкавал
 • 400 мл павлака за готвење
 • 2 чешниња лук
 • сол
 • маслиново масло

Начин на подготовка:

 1. Згответе ги шпагетите. На маслиново масло кратко пропржете лук, па, кога ќе замириса, додајте сечкани печурки.
 2. Зачинете по вкус, динстајте ги печурките додека водата не испари, па додајте павлака за готвење, кашкавал и добро измешајте. Тргнете го од оган и во сосот додајте ги шпагетите.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Рецепт за вистински пица деликатес

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Мусака со печурки

Мусака со карфиол и мисиркино месо

Мусака на ориентален начин

Повеќе рецепти со мелено месо

singlepost_text