Најубавиот колач за Нова година: Елка колач готов за 5 минути! (ВИДЕО)

Најубавиот колач за Нова година: Елка колач готов за 5 минути! (ВИДЕО)

Овој десерт во облик на елка се прави многу лесно и брзо, а сигурни сме дека ќе ве освои.

Состојки:

  • 1 пакување лиснато тесто
  • чоколаден крем
  • жолчка
  • шеќер во прав

Начин на подготовка:

  1. На развлечено лиснато тесто намачкајте чоколаден крем, па преку слојот крем ставете уште едно развлечено тесто. Од страна исечете  го тестото со чоколаден крем во облик на елка, а вишокот тесто тргнете го.
  2. Елката исечете ја од страните на „реси“, потоа свиткајте ги спирално како на видеото.
  3. Добиената елка премачкајте ја со жолчка и ставете ја во рерна да се пече околу 25 минути на 180 степени. Десертот посипете го со шеќер во прав.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?