НАПРАВЕТЕ САМИ: Сируп против кашлица

НАПРАВЕТЕ САМИ: Сируп против кашлица

Сирупот е делотворен, тврдат оние кои го пробале, а во неговиот состав има само природни состојки.

Состојки:

  • 250 гр сиров мед
  • 60 мл екстра девствено маслиново масло
  • 3 лимони, исцедени

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки ставете ги во помало тенџере и загревајте ги на слаб оган додека сирупот не почне да испарува. Тргнете го тенџерето од оган и оставете да се излади.
  2. Сирупот ставете го во помала тегла која добро ќе ја затворите. Можете да го чувате во фрижидер три месеци. Користете го по потреба.
  3. На деца давајте им по три лажички дневно. Возрасни може да земаат по две лажици дневно. Пред употреба измешајте и загрејте.

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text