Еден од најпопуларните рецепти за 2016: „Пилешко Тетразини”

Еден од најпопуларните рецепти за 2016: „Пилешко Тетразини”

Пилешко тетразини е еден од најпребаруваните и популарни рецепти за годинава. Еве како се спрема:

Состојки:

 • 250 гр шпагети
 • 400 гр пилешко
 • 400 гр печурки
 • 1 главица кромид
 • 1 конзерва грашок
 • 2-3 кеси пармезан
 • 2 дл млеко
 • 1 лажица брашно
 • сол и бибер
 • супа
 • вино

Подготовка:

 1. Пилешкото се сече и се вари во лонец, а во друго тенџере ги вариме шпагетите, во солена вода на вообичаен начин.
 2. Кромиот се динста на путер, се ставаат печурки и зачини, па го истураме сосот врз пилешкото месо.
 3. Се ставаат неколку лажици путер во тенџере, брашно и се меша, па се доава супа, млеко и вино.
 4. Се остава да врие па се доаваат и пармезанот, зачини, и на крајот шпагетите се ставаат во огноотпорен сад, а врз нив смесата.
 5. Се се меша и се става и грашокот.
 6. Се пече на 200 степени додека не порумени.

Повеќе на Готви.мк:

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

 

 

singlepost_text