Шницли со јаболка и мед

Шницли со јаболка и мед

Оние кои ги пробале, велат дека се фантастични. За подготовка на овие шницли нема да ви биде потребно многу време.

Состојки:

 • неколку шницли
 • 3 главици кромид
 • 1/2 главица лук
 • 1 морков
 • 1 јаболко
 • 1 лажица мед
 • бибер
 • вегета
 • пипер

Начин на подготовка:

 1. Кромидот и лукот исечкајте ги и издинстајте ги.
 2. Шницлите извалкајте ги во смеса од бибер, вегета и пипер.
 3. Исечкајте морков на коцки и додајте го во кромидот, а потоа додајте ги и шницлите.
 4. Пет минути пред да ја тргнете тавата од оган, додајте го јаболкото исечкано на коцки и прелијте со лажица мед.

На здравје!

Повеќе на Готви.мк:

Нема веќе стоење до шпорет – Колач без печење, совршен за горештините

Чоколадно чудо: Брз и вкусен колач со едно јајце

Најбрзиот колач на светот: Измешајте брашно и сладолед и ќе добиете колач за 5 минути

ВИДЕО: Трикови за печење колачиња кои ќе ги пробате веднаш

Овошен колач со јагоди

Колач со печени јаболка

singlepost_text