Посни стапчиња за грицкање со семки! (ВИДЕО)

Посни стапчиња за грицкање со семки! (ВИДЕО)

Пробајте го овој фантастичен рецепт. Нема да згрешите!

Состојки:

  • 300 мл вода
  • 1 лажица шеќер
  • сусам и останати семки
  • 50 мл масло
  • 30 гр квасец
  • 400-500 гр брашно

Начин на подготовка:

  1. Квасецот потопете го во малку млака вода, додајте шеќер, масло, брашно, сол и сè добро замесете за тестото да биде средно тврдо. Оставете го на топло да надојде. Растегнете го на дебелина од еден прст, поделете го на половина, па едната половина намачкајте ја со маргарин и поклопете ја со другата, а потоа повторно развлечете го, пресечете го и така 4 пати, како што е прикажано во видеото.
  2. Развлечете го тестото на 1 см дебелина. Намачкајте го со кечап, а од горе посипете со семки сусам, сончоглед…
  3. Сечете на тенки ленти со ширина од 1 см. Виткајте ги и ставајте ги во плех кој сте го обложиле со хартија за печење.
  4. Печете на 200 степени околу 20-30 минути убаво да поруменат.

Повеќе на Готви.мк:

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

Зелка на поинаков начин

Бујурди – топено сирење

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Брускети помодоре

ВИДЕО: Посно и брзо – Како да направите домашен хумус намаз

Брзо мезе за ненајавени гости

singlepost_text