ЗА ПОСТОТ И ПОСНИТЕ СЛАВИ: Грав кој ќе го јадете и кога не постите

ЗА ПОСТОТ И ПОСНИТЕ СЛАВИ: Грав кој ќе го јадете и кога не постите

Посно бело гравче за посните денови и посните слави кои доаѓаат.

Состојки:

  • 1/2 килограми бел грав
  • 250 гр кромид
  •  1 морков
  • 1 сува пиперка
  • 2 лажици брашно.

 

 

Посготовка:

  1. Потопете го навечер гравот во вода до утрото. Наутро ставете го во друга вода и оставете го да врие.
  2. Повторно исцедете го и ставете нова вода.
  3. Додајте ги зеленчукот и зачинот и варете. Потоа, брашното разматете го во малку вода, и додајтеја смесата во гравот.

Повеќе на Готви.мк:

Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна!

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

 

singlepost_text