ЌЕ ГИ ОБОЖАВАТЕ: Шампињони во сос од пиво!

ЌЕ ГИ ОБОЖАВАТЕ: Шампињони во сос од пиво!

Ова јадење ќе го исполни вашиот дом со посебен мирис…

Состојки:

  • 2 чешниња лук
  • 1/2 кг шампињони
  • 1 лажичка оригано
  • 1 лажичка бибер
  • 3 лажички путер
  • 1 чаша пиво

Начин на подготовка:

  1. На слаб оган растопете путер па додајте исечкан лук. Не дозволувајте лукот да поцрни, туку само по половина минута додајте ги печурките и измешајте.
  2. Полека додајте пиво и бибер. Гответе на слаб оган 25 до 30 минути па додајте оригано.
  3. Послужете и уживајте во ова интересно јадење кое може да биде добар прилог или пак лесен ручек/вечера.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

Пијани печурки

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Динстано телешко со печурки

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Брзо и посно: Печурки со сусам

Мусака со печурки

Печурки во бел сос

singlepost_text