Запечени палачинки со месо и зеленчук

Запечени палачинки со месо и зеленчук

Задолжително пробајте го овој рецепт!

Состојки:

 • 8 палачинки
 • 400 гр крупно мелено јунешко месо
 • 4 лажици масло
 • 1 главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • сол
 • пипер
 • 1 зелена пиперка
 • 100 гр домат
 • 15 гр брашно
 • 150 мл кисела павлака
 • 200 мл слатка павлака
 • 1 лажица сув зачин

Начин на подготовка:

 1. Во тава на загреано масло кратко пропржете исечкан кромид. Додајте мелено месо, добро испржете, измешајте пипер и продолжете со динстање додавајќи вода по потреба. По некое време додајте пиперка и излупен домат исечени на коцки, исечкан лук, малку сол и зачини.
 2. На крај измешајте го брашното кое сте го разматиле со две лажици кислеа павлака, кратко згответе и малку изладете. Така подготвениот фил ставајте го на палачинките, па виткајте ги.
 3. Во истата тава загрејте слатка павлака и останатата кисела павлака, па дел од мешавината ставете во огноотпорен сад. Над павлаката ставете ги подготвените палачинки и прелијте ги со остатокот од павлаката.
 4. Кратко запечете ги во жешка рерна.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)