НЕМА ДА ОДОЛЕЕТЕ! Направете домашен крцкав ѓеврек (ВИДЕО)

НЕМА ДА ОДОЛЕЕТЕ! Направете домашен крцкав ѓеврек (ВИДЕО)

Кој може да им одолее на овие крцкави ѓевреци?

Состојки:

 • 500-600 гр брашно
 • 300 мл млака вода
 • малку масло
 • 30 гр квасец
 • 5 лажици шеќер
 • сусам

Начин на подготовка:

 1. Квасецот растворете го во вода, додајте шеќер и кога ќе се раствори додајте брашно. Замесете средно тврдо тесто. Кога ќе биде глатко покријте го да одмори 30 минути.

   

 2. Растегнете го тестото на дебелина од 1,5 см и вадете поголеми погачици, а потоа од нив со чаша вадете помали. Така добивате исечени ѓевреци. Прекријте со фолија.

   

 3. Во тенџере ставете шеќер и карамелизирајте го па додајте 1 л вода. Кога ќе зоврие спуштајте ги ѓевреците и гответе ги околу 2 минути.

   

 4. Вадете ги на крпа на која сте ставиле сусам. Посипете ги со сусам, а потоа наредете ги во плех на кој сте ставиле хартија за печење.

   

 5. Рерната вклучете ја на 200 степени и печете околу 30 минути.


Повеќе на Готви.мк:

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

Зелка на поинаков начин

Бујурди – топено сирење

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Брускети помодоре

ВИДЕО: Посно и брзо – Како да направите домашен хумус намаз

Брзо мезе за ненајавени гости

singlepost_text