Тирамису со шумско овошје

Тирамису со шумско овошје

Освежувачка варијанта на омилениот италијански десерт!

Состојки:

 • 250 гр маскарпоне сирење
 • 250 гр свежо крем сирење
 • 90 гр шеќер
 • ванила
 • 1 лажичка цимет
 • 150 мл слатка павлака
 • 250 гр медењаци
 • 120 мл еспресо
 • 40 мл „бејлис“ ликер
 • 600 гр смрзнато шумско овошје
 • какао

Начин на подготовка:

 1. Измешајте ги двата вида сирење, шеќер, ванила и цимет. Разматете ја слатката павлака и измешајте ја во смесата. Исечете ги медењаците на парчиња. Измешајте еспресо и „бејлис“.
 2. На дно на чаша наредете слој медењаци, па пропрскајте со мешавината од еспресо. Наредете половина од овошјето, па прекријте со слој крем. Повторете и завршете со крем.
 3. Прекријте ја чашата со фолија и ставете ја во фрижидер на 8 часа. Посипете со дебел слој од какао.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава