МОЖНО Е! Јадете ги следниве намирници и никогаш нема да се здебелите

МОЖНО Е! Јадете ги следниве намирници и никогаш нема да се здебелите

Еден од најчестите совети кои ги слушате е дека би требало да јадете онолку храна колку што ви е потребно за да се чувствувате сити. Меѓутоа, различни намирници различно влијаат на чувството на ситост но и на вашата линија.

Како би се чувствувале сите, би требало да изедете количина пилешки гради која одговара на внес од 200 калории, меѓутоа што се однесува на количината која би требало да ја изедете за да го остварите ефектот, би требало да изедете чоколада со енергетска вредност од 500 калории.

Некои намирници побрзо и подобро го задоволуваат чувството на глад. Со истражувања се дошло до податок дека количината изедената храна има значителен ефект на чувството на ситост, меѓутоа, протеините предизвикуваат поголемо чувство на ситост во споредба со јаглехидратите и мастите. Влакната го успоруваат проаѓањето на храната низ дигестивниот систем и помагаат да се чувствувате сите подолго време.

Ви донесуваме листа намирници и јадења кои можете да ги јадете без грижа на совеста бидејќи брзо ќе ве заситат. Покрај тоа оваа храна не дебелее, така да вашата линија ќе биде совршена доколку се придржувате на следниве намирници.

варен компир
јајца
зелка
јаболка
риба
немасно месо
посно сирење
зеленчук

Повеќе на Готви.мк:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

 

 

singlepost_text