НАПРАВЕТЕ САМИ: Ова е рецептот за најздравиот сок на светот!

НАПРАВЕТЕ САМИ: Ова е рецептот за најздравиот сок на светот!

Куркумата е зачин исклучително популарен во Индија, каде се додава во многу јадења, и тоа не само поради специфичниот вкус, туку и поради низа здравствени предности.

Освен како додаток во исхраната, куркумата има низа предности за нашиот организам, а на право место е нејзиното антивоспалително дество.

Напивката е богата со витамин Ц и антиоксиданси, делува против болки и воспаленија, а корисна е и како извор на витамини за севкупното здравје.

Состојки:

  • 1 лажица куркума
  • 1 парче свеж ѓумбир (5 сантиметри)
  • 5 моркови
  • 2 лимони
  • 1 портокал
  • 1 краставица

Исчистете ги цитрусите и преку нив исечкајте ѓумбир и морков. Изблендирајте ги сите состојки во блендер или соковник. Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

singlepost_text