Три киви на ден ја спречуваат тешката болест

Три киви на ден ја спречуваат тешката болест

Кивите се овошје кое има одличен киселкав вкус, освежува и полно е со здравје.Кивите имаат витамин Ц, бета каротенин, лутеин и други витамини и минерали кои носат здравствени бенефити.

Норвешките научници докажале дека кивите го штитат видот, очите, и спречуваат стареење.

Првата група испитаници на возраст од 44 до 74 години јадела три киви дневно и кај нив по прегледи на притисокот, крвта се покажало дека за осум недели се им се подобрило. Крвста им била во одлична состојба, притисокот нормален и биле полни со енергија, а имунитетот им бил зајакнат.

Останатите групи биле изложени на диети и други намирници и имале полоши резултати.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text