ВИДЕО: Пресече геврече на половина па го испржи – невидено вкусно

ВИДЕО: Пресече геврече на половина па го испржи – невидено вкусно

Зема геврече, го испече со сувомеснато и кашкавал, па стави јајце на средина.Погледнете го видеото за деликатес каков што не сте јаделе до сега.

 

 

Повеќе на Готви.мк:

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Мусака со печурки

Мусака со карфиол и мисиркино месо

Мусака на ориентален начин

Повеќе рецепти со мелено месо