Пиперки полнети со туна

Пиперки полнети со туна

Пробајте полнети пиперки на малку поинаков начин…

Состојки:

 • 8 пиперки
 • 250 гр туна
 • 8 лажици ориз
 • 2 домати
 • 3 компири
 • 4 моркови
 • 2 главици кромид
 • пипер
 • бибер
 • сув зачин
 • оригано

Начин на подготовка:

 1. Издинстајте го кромидот, тргнете го од шпорет, додајте го зеленчукот кој претходно сте го исечкале на коцки, потоа оризот и туната, па сè добро измешајте.
 2. Зачинете со лажичка пипер, сув зачин, бибер и оригано, па со таа смеса наполнете ги пиперките.
 3. Ставете ги во благо намастен сад и прелијте ги со вода. Печете половина час во загреана рерна на 200 степни.

На здравје!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Солени палачинки

Палачинките на Леа

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

singlepost_text