КРЕМАСТ, СОЧЕН И ПОСЕН: Најбрзиот и најубав колач се прави од само две состојки!

КРЕМАСТ, СОЧЕН И ПОСЕН: Најбрзиот и најубав колач се прави од само две состојки!

Во тек е големиот Божиќен пост, и сигурно ви е малку потешко кога бирате десерти.

Затоа ви донесуваме сјајна идеја! Во прашање е колач кој се прави од две лесно достапни состојки, а се подготвува брзо и едноставно.

Состојки:

  • 6 кесички посен шлаг
  • 300 гр мелени посни бисквити

Начин на подготовка:

  1. Разматете 5 кесички шлаг, а потоа додајте мелени бискви. Измешајте ја добиената смеса, а потоа обликувајте ја на тацна.
  2. Разматете го останатиот шлаг, па украсете преку готовиот колач.
  3. Пред да послужите изладете го колачот во фрижидер.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text