ПОТРЕБНИ ВИ СЕ САМО 4 СОСТОЈКИ: Направете фантастичен ликер од лимон!

ПОТРЕБНИ ВИ СЕ САМО 4 СОСТОЈКИ: Направете фантастичен ликер од лимон!

Дали некогаш сте пиеле ликер од лимон? И дали сте знаеле дека можете да го направите сами дома?

По овој рецепт полудеа интернет корисниците. Буквално! Потребни ви се само четири состојки.

Состојки:

  • 1 л вотка
  • 10 лимони
  • 5 шолји вода
  • 4 шолји шеќер

Начин на подготовка:

  1. Лимоните измијте ги и извадете им ја кората. Кората ставете ја во стаклен сад и прелијте ја со вотка. По 10 дена, вотката ќе поприми жолта боја, а откако ќе ја процедите додајте зовриена вода и шеќер.
  2. Пред да го ставите ликерот во шишиња, потребно е да го процедите уште еднаш.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk вести и рецепти:

Мажите ќе ве обожаваат: Направете им сладолед од пиво

Брашно, пиво, јајца и путер – 4 состојки за генијален резултат во кујната

Вкусно мезе: Крокети со пилешко и шунка – одлични за со ладно пиво

Необичен десерт на кој мажите ќе се радуваат: Палачинки со пиво

Викенд мезе: Поховани маслинки – одлично одат со пиво

Добра вест за мажите: Ако пиете пиво ќе бидете ѕверови во кревет

singlepost_text