Рижото со домат

Рижото со домат

Посебна нота на рижотото му даваат сочниот домат и сирењето моцарела.

Состојки:

 • 800 гр домат
 • кромид
 • 50 гр сушен домат во масло
 • 60 гр путер
 • 200 гр ориз
 • 125 мл бело вино
 • 1 л супа од коцка
 • 100 гр рендан пармезан
 • сол
 • бибер
 • шеќер
 • 125 гр моцарела
 • босилек

Начин на подготовка:

 1. Прелијте ги доматите со врела вода, излупете ги и исчистете ги од семки, па исечкајте ги. Исечкајте кромид и сушен домат, па заедно пропржете на 20 гр путер. Додајте ориз и динстајте. Налијте вино и гответе со непрекинато мешање.
 2. Додавајте супа, по една кутлача, но секогаш почекајте претходната количина да испари. Гответе со мешање околу 25 минути на слаб оган. Изрендајте пармезан и измешајте го во рижотото заедно со 40 гр путер. Посолете, побиберете и додајте малку шеќер.
 3. Исечкајте моцарела, па измешајте ја со коцките домат и босилек. Измешајте ги во рижотото и сервирајте.

Добар апетит!

Поврзани рецепти на Готви.мк

Полнет ананас со ориз и пилешко

Пудинг од ориз

Оризови нудли со зеленчук

Ориз на мексикански начин

Ориз со зеленчук и краби

Пилешка мучкалица со ориз

Брза диета според вашата градба на тело

Кое е омиленото чоколадо на секој хороскопски знак