Пире од грав

Пире од грав

Овој пикантен прилог одлочно оди со специјалитети од риба.

Состојки:

  • 1/2 кг шарен грав
  • 2 ловорови листови
  • 1/2 лажичка бибер во зрно
  • 2 главици кромид
  • 2 лажички ситна морска сол
  • 1 главица лук
  • 50 гр препржен сусам
  • 1 лажичка лута пиперка

Начин на подготовка:

  1. Сварете го гравот (првата вода кога ќе зоврие процедете ја) заедно со исечкан лук и зачини, освен сусам и лута пиперка.
  2. Направете пире во блендер и додајте сусам и пипрека. Добро измешајте и повторно изблендирајте.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Видео: Како да излупиме лук, јајце и банана

Погледнете ги цените во рестораните и кафулињата во Грција

Погледнете ги цените во супермаркетите во Грција

Нови правила за влез во Грција – Дали дојде крај на „патлиџан“ туризмот?

Гиро и пиво 6 евра: Ова се новите цени во Грција

singlepost_text