Посна салата со туна и компири

Посна салата со туна и компири

Направете вкусна салата со туна и комприри…

Состојки:

 • 1 конзерва туна
 • 4 компири
 • 250 гр посен мајонез
 • 3 кисели краставички
 • неколку црни и зелени маслинки
 • магдонос
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Компирите сварете ги со лушпа. Кога ќе се изладат, исчистете ги и исечете ги на коцки.
 2. Во поголема чинија измешајте сечкани варени компири, сечкани краставички, туна, мајонез и сечкан магдонос. Посолете, побиберете и оставете во фрижидер да отстои два часа.
 3. Пред послужување декорирајте со зелени и црни маслинки. Послужете со леб.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text