Печурки полнети со мелено месо

Печурки полнети со мелено месо

Интересна комбинација која сигурно ќе ви се допадне!

Состојки:

 • 500 гр печурки
 • 250 гр мелено месо
 • 100 гр презла
 • 2 јајца
 • 1 жолчка
 • маслиново масло
 • 2 лажици брашно
 • сол, бибер

Начин на подготовка:

 1. Меленото месо измешајте го со жолчка, побиберете и посолете. Измијте ги печурките, па издвојте ги од дршките. Посолете ги капаците и наполнете ги со смеса од месо, па затворете со кругови отсечени од дршките.
 2. Полнетите печурки извалкајте ги во смеса од јајца, брашно и презла, па пржете ги на врело масло додека не поруменат.
 3. Послужете со омилениот сос.

На здравје!

Повеќе поврзани рецепти на Готви.мк

Гурманска домашна плескавица

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

Замена за пржење: Еве како да подготвите крцкав помфрит во рерна

Топ 10 неверојатно вкусни Gotvi.mk рецепти со компири

Направете домашен песто сос со тестенини

Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини

Италијанско предјадење за цело семејство

Ориентални шпагети

Медитерански фусили

Јуфки трио формаџо