Пилешки плескавици

Пилешки плескавици

Подгответе вкусни плескавици од пилешко месо…

Состојки:

 • 2 парчиња пилешко филе
 • 1 праз
 • 2 главици кромид
 • 1 лажица вегета
 • сок од половина лимон
 • малку масло

Начин на подготовка:

 1. Исечкате го кромидот и ставете го да се пржи. Додајте сечкан праз, измешајте па проржете. Тргнете го на страна да се излади.
 2. Сомелете го пилешкото пиле, па во масата исцедете половина лимон и добро соединете, додајте лажичка зачин.
 3. Откако кромидот добро ќе се излади соединете го со пилешкото месо и правете топчиња, односно плескавици.
 4. Потоа на фолија или тацна оставете ги плескавиците да отстојат десетина минути.
 5. Рерната загрејте ја на 200 степени, па плескавиците наредете ги во плех и печете ги на 220 степени 20 минути.

Добар апетит!

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Фантазија рецепт: Крањска со зеленчук

Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Рецепт за вистински пица деликатес

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

Одлична комбинација: Таљатели со сланина, лук и босилек

Печена пица палачинка

Која е тајната за совршени лазањи?