Декемвриски специјалитет: Пржена зелка како совршен додаток

Декемвриски специјалитет: Пржена зелка како совршен додаток

Декември е месец на новогодишна магија, на сарма, зелка и сите специјалитети кои ние ги правиме за празниците. Ви нудиме супер декемвриски ручек, пржена зелка.

Состојки:

  • 2 кг зелка
  • ½ сок од домати
  • 1 лажица сол
  • 1 лажица лимон
  • 1 лажица вегета
  • масло

 

 

Подготовка:

  1. Зелката се мие, се сече ситно и се става сол и лимон на неа, па се меша.
  2. Се загрева маслото на тава, се става зелката и се додава децилитар вода и сос од домати, постојано мешајќи.
  3. На крајот се додава вегетата и црвениот пипер.

Послужете со палента, ориз или пире и најважно од се, Гответе со љубов 🙂

Повеќе на Готви.мк:

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко