БРЗО И ЛЕСНО: Полнети солени стапчиња (ВИДЕО)

БРЗО И ЛЕСНО: Полнети солени стапчиња (ВИДЕО)

Од ова тесто можете да правите различни пецива.

Состојки:

 • 1200 гр брашно
 • 3 дл масло
 • 2 лажички сол
 • 1 лажичка шеќер
 • 50 гр свеж квасец
 • 500 мл млеко
 • за полнење: виршли, сирење, шунка…

Состојки за премачкување:

 • 1 јајце
 • сусам
 • ким
 • крупна морска сол

Начин на подготовка:

 1. Квасецот издробете го во сад, додајте шеќер, 1 лажица брашно и малку млеко. Измешајте, прекријте со крпа и оставете квасецот да надојде. Потоа додајте го останатото млеко, маслото, брашното и сол. Месете кратко и оставете го тестото двојно да се зголеми.
 2. Потоа премесете и откинувајте мали делови, секое парче тесто премесете го и развлечете го во должина. На еден крај од тестото ставете исечени ленти виршла, шунка или сирење. Свиткајте, краевите залепете ги и редете во намастена тепсија. Секое стапче премачкајте го со масло, посипете го со ким или сусам и печете во загреана рерна на 180 степени околу 20 минути.

Погледнете го видеото со детално упатство:

Повеќе на Готви.мк:

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

Зелка на поинаков начин

Бујурди – топено сирење

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Брускети помодоре

ВИДЕО: Посно и брзо – Како да направите домашен хумус намаз

Брзо мезе за ненајавени гости