ДЕСЕРТ БЕЗ ШЕЌЕР: Посен колач од гриз и кокос

ДЕСЕРТ БЕЗ ШЕЌЕР: Посен колач од гриз и кокос

Коцки од гриз и кокос кои ќе ги обожавате!

Состојки:

 • 2 чаши гриз
 • 2 чаши брашно
 • 1,5 шолји масло
 • 1 кесичка сода бикарбона
 • 2 чаши вода
 • 3 лажици џем по вкус
 • 2-3 лажици кокосово брашно

Начин на подготовка:

 1. Измешајте ги сите состојки и ставете ја смесата во намастена, побрашнета тепсија со средна големина.
 2. Ставете ја во загреана рерна и печете на 200 степени околу 30 минути.
 3. Со чепкалка проверете дали колачот е печен.
 4. Извадете го колачот од рерна и оставете го да се излади па посипете го со кокосово брашно.
 5. Пред сервирање исечете го на коцки.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Мусака со печурки

Мусака со карфиол и мисиркино месо

Мусака на ориентален начин

Повеќе рецепти со мелено месо

singlepost_text