РЕЦЕПТ ЗА ПОЧЕТНИЦИ! Направете тортиљи за буквално 15 минути!

РЕЦЕПТ ЗА ПОЧЕТНИЦИ! Направете тортиљи за буквално 15 минути!

Колку пати ви се случило да ви се пријадат тортиљи, но ве мрзи да одите во продавница. Еве решение. Направете вкусни тортиљи за само 15 минути, наполнете ги со фил по желба и уживајте!

Состојки:

  • 250 гр брашно
  • 1/2 лажичка сол
  • 175 мл вода
  • 3 лажици масло

Начин на подготовка:

  1. Измешајте брашно и сол, а потоа додајте постепено вода и масло. Префрлете го тестото на побрашнета површина и добро замесете. По потреба додајте уште брашно или вода како би добиле глатко тесто. Тестото оставете го десетина минути.
  2. Поделете го тестото на осум делови. На побрашнета површина развлечете ги сите делови од тестото како би добиле тенки тортиљи.
  3. Печете во голема тава на малку масло. Тортиљите печете ги на средна температура по околу минута од секоја страна, додека благо не поруменат.

Повеќе вести на Готви.мк:

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

 

singlepost_text