Салата за јак имунитет: Маринирано сирово цвекло

Салата за јак имунитет: Маринирано сирово цвекло

Поправете ја крвната слика и подобрете го своето здравје со вкусна салата од цвекло.

Состојки:

  • 2 цвекла
  • 1 луто пиперче
  • 1 шолја оризов оцет
  • 1/4 шолја кафеав шеќер
  • свеж лист ловор
  • 1/2 лажичка бибер
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Измијте, излупете и тенко исечкајте ги цвеклата и ставете ги во тегла.
  2. Во лонец оставете да зоврие оцетот, насечканото пиперче, шеќерот, биберот и ловоровиот лист.
  3. Прелијте го цвеклото со врел оцет со зачини. Добро затворете ја теглата и чувајте ја на темно и студено место. Може да стои недела-две.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)