SONY DSC

Ја чувате храната во пластични садови? – НИКАКО не купувајте со оваа ознака

Ако ја чувате вашата храна во пластични садови, тогаш мора да го знаете ова.Пластиката е најштетна кога ќе се загрее. Штетна е кога ја користиме со врела храна или напиток. Тогаш се будат опасни хемикалии од пластиката и тоа за 55 отсто повеќе од дозволеното.

Ако веќе сакате да користите пластика, тогаш избегнувајте ја онаа со ознака за рециклирање 3, 6 и 7 и ќе го намалите ризикот за внес на токсини во телото.

Со ознаките 1,2,4 и 5 пластиката е безбедна за користење, но и во овој случај не чувајте топли оброци во неа.

Повеќе на Готви.мк:

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко