Зеленчук од рерна

Зеленчук од рерна

Зеленчук прелиен со јајце, павлака и пармезан…

Состојки:

 • 4 црвени пиперки
 • 2 зелени пиперки
 • 2 главици кромид
 • 150 гр грашок
 • 2 моркови
 • 3 јајца
 • 250 мл неутрална павлака
 • 50 гр рендан пармезан
 • сол
 • бибер
 • чили во прав

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 180 степени. Пиперките исчистете ги и исечете ги на парчиња. Кромидот сечете го на подебели парчиња, а морковите на тенки кругови. Процедете го грашокот (ако е од конзерва, а ако е замрзнат прво треба да го зготвите) и измешајте го со останатиот зеленчук. Наредете го зеленчукот во намастен плех или огноотпорен сад.
 2. Разматете јајца, додајте павлака и пармезан, сè посолете и побиберете. За оние кои сакаат луто додајте чили. Прелијте го зеленчукот и запечете го во рерна (околу 25 минути).

Добар апетит!

Поврзани рецепти на Готви.мк

Свежа салата со тестенини

ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини

Тестенини во песто сос

Хот дог шпагети – одличен рецепт кој и дете може да го направи

Варите шпагети во тенџере? – правите голема грешка

Најбрзо слабеење според хороскопскиот знак

Таљатели со зеленчук

 

 

singlepost_text