ЗАПРЕТЕ ГО СТАРЕЕЊЕТО: Кои витамини и минерали ја продолжуваат младоста

ЗАПРЕТЕ ГО СТАРЕЕЊЕТО: Кои витамини и минерали ја продолжуваат младоста

Некои од витамините и минералите особено се ефикасни во зачувувањето на кожата и косата, како и во целокупното зачувување на младото тело…

Витамините А, Ц и Е помагаат кожата да биде еластична и во ревитализација на сврзното ткиво.

Селенот, витамините Ц и Е го успоруваат процесот на стареење.

Сулфурот е минерал на убавината и младоста, а исто така го успорува процесот на стареење.

Минералите и витамините кои ќе ви помогнат во одржување на убавината целосно ќе делуваат во склад со здравата и урамнотежена исхрана.

Витамини на убавината се нарекуваат витамините А, Е, Б2, Б5 и Д.

Се преорачуваат два овошни коктели и еден коктел од зеленчук, кои добро избалансирани можат да ја зачуваат убавината.

  1. Коктел од грозје, праски и лешници
  1. Коктел од ананас, сливи и кајсии
  1. Коктел од анасон, мајчина душица, зелена салата и ротквица

Доколку сакате да ја сочувате убавината на лицето и телото, секој ден пијте мед од жалфија.

На виталноста на духот и поспоро стареење на мозочните ќелии ќе влијае правилна исхрана без маснотии, бело брашно, рафиниран шеќер и што помалку зачини. Секако, некои витамини и минерали се особено корисни во процесот на зачувување на вашиот ум.

Витаминот Е и магнезиумот ја зајакнуваат мембраната на нервните клетки.

Цинкот го подобрува протокот на нервните импулси.

Витамин Ц ја зајакнува отпорноста на нервните клетки и го намалува холестеролот во крвта.

Витамините Б1 и Б6 го подобруваат функционирањето на нервниот систем.

Витаминот Д е неопходен за пренос на нервни импулси.

Фосфорот е минерал на умот, ги подобрува менталните функции.

Калиумот помага во подобра општа состојба и учествува во преносот на информации низ нервниот систем.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Брза диета според вашата градба на тело

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

singlepost_text