Печени компири и тиквици од рерна

Печени компири и тиквици од рерна

Многу едноставен и вкусен прилог…

Состојки:

 • 2 тиквици
 • 4 компири
 • 1 црвена пиперка
 • 1 чешне лук
 • 1/2 шолја сува презла
 • 1/4 шолја маслиново масло
 • сол
 • бибер
 • пипер

Начин на подготовка:

 1. Тиквиците исечкајте ги на четири крупни парчиња, компирите излупете ги и исечкајте ги исто така на покрупни парчиња. Пиперката исчистете ја и исечкајте ја, лукот исечкајте го на ситни парчиња.
 2. Загрејте ја рерната на 200 степени. Тиквиците, компирите, пиперката, лукот и презлата наредете ги во сад, прелијте со маслиново масло и зачинете со сол, бибер, пипер…
 3. Печете околу 1 час, со повремено мешање, додека компирите не омекнат. Повторно зачинете по вкус, ако сметате дека има потреба.
 4. Сервирајте со месо, скара, риба…

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Брзи крокети од компири

Гнездо од компири со селско месо

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

singlepost_text