Еве зошто шеќерот го нарекуваат “Бела смрт”

Еве зошто шеќерот го нарекуваат “Бела смрт”

Шеќерот лошо влијае на здравјето. Иако сите понекогаш сакаме вкусен десерт, сепак, шеќерот многу му штети на организмот. За жал, се повеќе расте и бројот на дијабетичари во светот.Ова се трендовите за последните 300 години:

Во 17000-те просечна личност користела 4 килограми шеќер годишно

Во 1800-те користеле 18 килограми шеќер годишно

Во 1900-те се користеле 90 килограми шеќер

Во 2012 година се користело повеќе од ½ килограми шеќер но ДНЕВНО!

Шеќерот може да создаде гојазност, дијабетес, да го намали имунолошкиот систем, а и истражувањата покажале дека многу е заразен.

Повеќе на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а к