Посна торта со пиво: Неверојатен вкус во кој ќе уживате!

Посна торта со пиво: Неверојатен вкус во кој ќе уживате!

Во исто време е толку несекојдневна, а повторно позната и домашна…

Состојки:

 • 1/2 л пиво
 • 900 гр ореви
 • 700 гр кристал шеќер
 • 400 гр меко брашно
 • 4 лажици масло
 • 1 лимон
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 1 лажичка сода бикарбона
 • џем од кајсии

Начин на подготовка:

 1. Замесете тесто од 1/2 кг шеќер, 1/2 кг мелени ореви, 400 гр меко брашно, изрендана кора и сок од еден лимон, 1 лажичка сода бикарбона, 4 лажици масло и 1/2 л пиво, па од ова тесто испечете 2 кори.
 2. Згответе 200 гр шеќер со малку вода, додајте 250 гр ореви и 2 кесички ванилин шеќер. Тортата прво премачкајте ја со џем од кајсии, а потоа со изладениот фил. Посипете со останатите ореви.

Послужете и уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

singlepost_text